Obudowa
Jako obudowę dla budynku chlewni proponujemy płyty warstwowe dachowe typu TK5
Płyty dachowe z rdzeniem z poliuretanu składają się z okładziny zewnętrznej i wewnętrznej.
Okładzinę zewnętrzną charakteryzuje grubość blachy 0,5 mm oraz powłoka poliester 25 µm. Natomiast okładzina wewnętrzna (dolna) wykonana z tworzywa sztucznego FIBERGLASS odpornego na agresywne środowiska, które powstają przy hodowli zwierząt tj. uryna i amoniak.
Dzięki wyeliminowaniu dolnej okładziny stalowej i zastąpieniu jej tworzywem sztucznym FIBERGLASS płyta jest lżejsza od typowych rozwiązań z płyt warstwowych wykonanych z okładzin blach stalowych. Okładziny z tworzywa sztucznego w odróżnieniu od blach stalowych są bardziej odporne na warunki mikroklimatu panującego w chlewni.
Płyty dachowe o grubości rdzenia 80 - 100 mm zapewniają odpowiednią izolację termiczną, która nie pozwala na kondensację pary wodnej na spodniej powierzchni płyty w okresie jesień-zima, zima-wiosna. Izolacja termiczna chroni zwierzęta w okresie letnim przed nadmiernym nagrzewaniem się. Płyty są dostarczane z kompletem elementów uzupełniających, potrzebnych do kompleksowego montażu pokrycia dachowego.
W nowoczesnym budownictwie inwentarskim należy zwrócić szczególną uwagę na stworzenie właściwego mikroklimatu w chlewni. Ma on istotny wpływ na stan i kondycję zwierząt, a co za tym idzie na wydajność chowu trzody chlewnej. Dlatego tak ważny jest odpowiednio wykonany projekt chlewni.
Aby zapewnić trzodzie chlewnej należyty dobrostan, prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz aby osiągnąć odpowiedni poziom wydajności należy zapewnić odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach dla nich przeznaczonych.
Temperatura powietrza jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość mikroklimatu w chlewniach. Równie niebezpieczne jest przegrzanie jak i wychłodzenie organizmu. Zbyt wysoka temperatura powoduje niepokój zwierząt, wzrost temperatury wewnętrznej organizmu jak również zwiększenie wydzielania moczu. Przy tego typu objawach następuje zmniejszenie przyrostów dziennych, zaburzenia w owulacji, trudności w zapłodnieniu. Natomiast zbyt niska temperatura przede wszystkim powoduje zwiększenie spożycia paszy. Tworzenie projektu i budowa chlewni składa się z wielu etapów, gdyż należy zadbać o wiele czynników zewnętrznych.
Zwiększona wilgotność powietrza w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje zahamowanie oddawania ciepła z organizmu, zaburza przemianę materii, obniża produkcyjność. Może to być powodem zwiększonej zapadalności na schorzenia układu oddechowego oraz pokarmowego.