Konstrukcja
Przy budowie kurnika stosujemy tradycyjne konstrukcje z ram stalowych gorącowalcowanych lub blachownic o zmiennym przekroju. Projekt kurnika przewiduje ramy w rozstawie 6m.
Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji otrzymujemy poprzez ocynkowanie ogniowe oraz malowanie farbami epoksydowymi o łącznej grubości 160 µm.
W projekcie kurniku elementy podporowe do montażu płyt dachowych są z elementów zimnogiętych lub gorącowalcowanych natomiast ściany boczne są montowane na betonowej podwalinie w układzie pionowym lub poziomym.
Obudowa
Projekt kurnika zakłada obudowę dachu i ścian wykonane z płyty warstwowej z izolacyjnym rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej, która ma bardzo dobre parametry izolacji termicznej.
Płyty dachowe dzięki swej sztywności i dobrej izolacyjności termicznej są bardzo dobrym rozwiązaniem dla obudowy dachów budynków inwentarskich o konstrukcji szkieletowej. Dodatkowa możliwość wyboru rodzaju okładzin pozwala na montaż płyty w środowisku o różnym stopniu agresywności.
Płyty dachowe typu AGRO z uwagi na zastosowanie od strony wewnętrznej okładziny z tworzywa sztucznego lub folii aluminiowej jest odporna na agresywne środowiska ( uryna, amoniak), które powstają przy hodowli zwierząt . Okładzina dolna płyty odporna jest na wysokie ciśnienie wody w trakcie zmywania.
Ściana zewnętrzna wykonana jest z płyty warstwowej z rdzeniem poliuretanowym o dwóch okładzinach stalowych, ocynkowanych z warstwą ochronną POLIESTER 25 µm.
Płyta może być ułożona w układzie pionowym i poziomym. Do obudowy ścian stosuje się płyty o grubości 60, 80 lub 100mm.
Wentylacja
Z uwagi na powtarzalną, szkieletową konstrukcję obiektu inwestor ma możliwość doboru oraz zmiany typu wentylacji nawet w gotowym obiekcie, poniżej przedstawiamy wybrane warianty:
grawitacyjna i mechaniczna z bocznymi regulowaniami wlotami powietrza i wywiewnymi kominkami dachowymi
możliwość zainstalowania wentylatorów czołowych na dodatkowej konstrukcji wsporczej
użycie ściennych klap nawiewnych na całej długości budynku
Uwagi
W trakcie procesu budowy projektu kurnika każdorazowo uwzględnia się wartość i rozkład obciążeń technologicznych wynikających z parametrów linii do pojenia i karmienia drobiu oraz nagrzewnic gazowych i dmuchaw powietrza podwieszonych do konstrukcji obiektu.