Obudowa
Jako obudowę dla obory proponujemy płyty warstwowe dachowe TK 5. Projekt obory obejmuje wykorzystanie płyty dachowej z rdzeniem z poliuretanu. Płyty składają się z okładziny zewnętrznej i wewnętrznej.Okładzinę zewnętrzną charakteryzuje grubość blachy 0,5 oraz powłoka poliester (PE) 25 ľm.
Natomiast okładzina wewnętrzna (dolna) wykonana z tworzywa sztucznego FIBERGLASS odpornego na agresywne środowiska, które powstają przy hodowli zwierząt ( urynę i amoniak). Materiał jest odporny na wodę w trakcie zmywania.Płyty o grubości rdzenia: 40-50-60 mm, wykorzystywane do budowy obory zapewniają odpowiednią izolację termiczną, która nie pozwala na kondensację pary wodnej na spodniej powierzchni płyty w okresie jesień-zima, zima-wiosna.
Izolacja termiczna chroni zwierzęta w okresie letnim przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dzięki wyeliminowaniu dolnej okładziny stalowej i zastąpieniu jej tworzywem sztucznym, płyta jest lżejsza od typowych rozwiązań z płyt warstwowych wykonanych z okładzin blach stalowych. Okładziny z tworzywa sztucznego w odróżnieniu od blach stalowych są bardziej odporne na warunki mikroklimatu panującego w oborze.Gęstość pianki PU to 40 kg/m3 . Płyty są dostarczane z kompletem elementów uzupełniających, potrzebnych do kompleksowego montażu.
W nowoczesnym budownictwie inwentarskim w projekcie należy zwrócić szczególną uwagę na stworzenie właściwego mikroklimatu w oborze. Ma on istotny wpływ na stan i kondycję zwierząt, a co za tym idzie na wydajność mleczną bydła. Czynnikiem, który kształtuje mikroklimat w oborze to między innymi wentylacja oraz oświetlenie.
Wentylacje
Wentylacje uzyskujemy dzięki otwartej kalenicy z odpowiednio dobranymi wlotami powietrza w ścianach bocznych oraz kątem nachylenia połaci dachu wynoszącymi minimum 20 stopni zapewniają optymalną wymianę powietrza (cyrkulacja grawitacyjna).
Wloty powietrza w ścianach bocznych są opcjonalnie zabezpieczone kurtyną ścienną w celu regulacji przepływu powietrza i uniknięcia przewiewów. Optymalna wentylacja pomaga utrzymać wilgotność powietrza poniżej 80 % w celu uniknięcia stresu cieplnego.
Świetlik
Zastosowanie świetlika kalenicowego umożliwia maksymalne wykorzystanie światła dziennego oraz powoduje równomierne nasłonecznienie budynku, jak również zabezpiecza działanie czynników atmosferycznych takich jak: opady śniegu, deszcz. Otwarte latem kurtyny zapewniają dodatkowe doświetlenie.
Świetlik (kominowy/łukowy) składa się z :
- Podstawa: wykonana z ceowych profili zimno giętych z ocynkowanej blachy stalowej o grubości 1,5 ÷2,5 mm
- Profil aluminiowy: wykonane ze stopu aluminium EN AW 6063 wg. PN-EW 573-3:2004
- Komorowe płyty poliwęglanowe
- Akcesoria montażowe, które obejmują: wkręty samogwintujące, śruby, nity, zawiasy
- Uszczelki: wykonane z gumy modyfikowanej EPDM.
Konstrukcja stalowa
Konstrukcja została zaprojektowana w formie ram stalowych o rozstawie 6m. Ze względu na dużą agresywność środowiska, zalecamy zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji przez ocynkowanie. Wymogi technologiczne obiektu (duża ilość wymian powietrza) sugerują stosowanie w oborach dużych spadków dachów (powyżej 20 stopni).
Konstrukcja została zaprojektowana z kształtowników blachownicowych, które cechuje znacznie mniejsze zużycie stali w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.
Konstrukcja dostarczana jest na budowę z elementów prefabrykowanych na wytwórni. Elementy konstrukcji łączone są przez skręcanie.
Projekt systemowej obory zakłada wykorzystanie jako płatwi dachowych kształtowników zimnogiętych, ocynkowanych typu Z.